Pořady pro děti

Jiří Bílý: Projdeme se po ZOO
Psát písničky pro děti je značně ošemetná záležitost. I zkušený tvůrce totiž může snadno zabřednout až po kolena do nechtěné infantilní přitroublosti a stát se karikaturou sebe sama. Málokdo se tomuto nebezpečí dokáže vyhnout s takovou noblesou, jako třeba Petr Skoumal. A právě jeho přístup jako by odkoukal písničkář Jiří Bílý (v 90. letech baskytarista Kurtizán z 25. Avenue), když se také rozhodl spáchat desku pro nejmenší posluchače. Což myslím jako maximální poklonu.
 
Bílého dětské písně, tematicky stoprocentně „zvířátkovské“, jsou nejen patřičně veselé a hravé, ale především chytré a dobrý vkus neurážející. Navíc byly do života vybaveny v nejednom případě vysloveně nádhernými melodiemi. Nadbytečně nepůsobí ani hojně využitý sbor dětí ze ZUŠ v Poličce. A je vcelku zbytečné přemítat nad tím, jestli se v nich zrovna vyskytuje víc popových, rockových, folkových, bluesových nebo třeba regga elementů: podstatnější je, že jsou nadmíru povedené a opravdu milé.
 
Zlatý hřeb: Projdeme se po ZOO, Králík, Morče
Zní to jako: mimořádně vkusné písničky pro naše nejmenší

Recenze na album "Projdeme se po ZOO" – Petr Korál / Muzikus

Jiří Bílý - Projdeme se po Zoo

 

Psát písničky pro děti je značně ošemetná záležitost. I zkušený tvůrce totiž může snadno zabřednout až po kolena do nechtěné infantilní přitroublosti a stát se karikaturou sebe sama. Málokdo se tomuto nebezpe čí dokáže vyhnout s takovou noblesou, jako třeba Petr Skoumal. A právě jeho přístup jako by odkoukal písničkář Jiří Bílý (v 90. letech baskytarista Kurtizán z 25. Avenue), když se také rozhodl spáchat desku pro nejmenší posluchače. Což myslím jako maximální poklonu.

 

Bílého dětské písně, tematicky stoprocentně „zvířátkovské“, jsou nejen patřičně veselé a hravé, ale především chytré a dobrý vkus neurážející. Navíc byly do života vybaveny v nejednom případě vysloveně nádhernými melodiemi. Nadbytečně nepůsobí ani hojně využitý sbor dětí ze ZUŠ v Poličce. A je vcelku zbytečné přemítat nad tím, jestli se v nich zrovna vyskytuje víc popových, rockových, folkových, bluesových nebo třeba regga elementů: podstatnější je, že jsou nadmíru povedené a opravdu milé.

 

 


 

                           NABÍDKA POŘADŮ PRO DĚTI

 

1. PROJDEME SE PO ZOO

Papoušek Bubák

Dovolujeme si Vám nabídnout hudebně komponovaný písničkový pořad s živým kytarovým doprovodem o zvířátkách, určený dětem MŠ a mladšího školního věku. Autorem představení a všech skladeb je písničkář Jiří Bílý, absolvent Střední pedagogické školy v Litomyšli a pražské Konzervatoře J. Ježka – obory textař-scenárista (u pana Z. Borovce) a obligátně zpěv (u prof. Pařízkové). V Praze také Jiří Bílý trvale žije a tvoří.

 

Průvodcem programu je kromě autora také papoušek Alexandr. Děti se dozví o jeho dobrodružství a putování se zvířecími kamarády. Hravou formou se po celou dobu aktivně zapojují, naučí se spolu s autorem zpívat nové písničky o zvířátkách, zacvičí si, zkouší hádat zvířátka podle fotografií a po hmatu. Dozví se také různé zajímavosti ze života zvířat.

 

Papoušek Bubák

Jazyk písniček je dětem blízký a snadno zapamatovatelný, přesto inteligentní, s přiměřenou dávkou humoru, nenápadně vypointovaný v poučení či příměr. K pořadu je natočeno CD "Projdeme se po Zoo", které je možné si zakoupit a dále využít v práci s dětmi.

 

V každém školním roce jsou pořady reprizovány ve více než 200 mateřských školách, knihovnách a divadelních sálech po celé ČR.

 

Délka programu: cca 45 min

Technické podmínky: místnost s dostupnou přípojkou el.energie

Doba přípravy: cca 15 min

Cena: dohodou

Objednávejte na e-mailové adrese jiri-bily@email.cz nebo volejte na telefon 777 207 993.

 

K pořadu "Projdeme se po Zoo" vyšlo i CD "Projdeme se po Zoo". Vhodné pro děti předškolního i mladšíhoškolního věku. Lze si objednat za 150,- Kč.

 

 

 

2. LETEM SVĚTEM

Pořady pro děti

Dovolujeme si Vám nabídnout nový hudebně komponovaný písničkový pořad Jiřího Bílého , s živým kytarovým doprovodem, který volně navazuje na oblíbený program "Projdeme se po Zoo". Děti s autorem tentokrát procestují různé kouty světa a potkají na své cestě kamarády z cizích zemí, procvičí si své znalosti při poznávání nahraných zvuků zajímavých zvířat nebo se na chvíli stanou eskymákem či indiánem a po celou dobu se do programu aktivně zapojují. V tomto projektu se autor zaměřuje na multikulturní výchovu a seznamuje děti interaktivní formou s jinými kulturami a jejich zvyklostmi, je tedy i vhodným doplňkem rámcových vzdělávacích programů. Hudba i texty, stejně jako námět a scénář, pochází opět z autorovy dílny a skladby v sobě nesou nezaměnitelnou melodiku, inteligentní humor, nenápadnou pointu i zasněnou poezii, tolik typické atributy v tvorbě Jiřího Bílého.

 

Jiří Bílý

Délka programu: cca 45min

Technické podmínky: místnost s dostupnou přípojkou el.energie

Doba přípravy: cca 20min

Cena: dohodou

 

Objednávejte na e-mailové adrese jiri-bily@email.cz nebo volejte na telefon 777 207 993.

 

 

 

3. ZPOHÁDKY DO POHÁDKY

V pořadí třetí představení " Z pohádky do pohádky " přináší spoustu nových autorských písniček o pohádkových postavičkách, za kterými se děti vypraví, společně s autorem, do kina. Na chvilku se stanou školáky, procvičí se  v poznávání barev, počítání, hře na hudební nástroje, mluvení na mikrofon... Ale hlavně ve zpěvu s živým kytarovým doprovodem.                                                                                                                               S postavičkami z pohádek zažijí různá dobrodružství. Potkají se například s obrem Kolodějem, Maxipsem Fíkem, králíky z klobouku, Machem a Šebestovou... Po celou dobu jsou děti do představení  zapojovány a aktivně se ho účastní. Jde o hodně živé a veselé představení s přiměřenou dávkou humoru a lehce zapamatovatelnými melodiemi i texty.

DÉLKA PROGRAMU: 45 - 50 minut

Lze objednat na tel. 777207993

 

 

 

JIŘÍ BÍLÝ

 

Jiří BílýHudbě a tvorbě textů se věnuje od dětství. Vystudoval Střední pedagogickou školu v Litomyšli, učil na 1. stupni základní školy v Morašicích ve východních Čechách a od roku 1989 studuje, žije a jako hudebník působí v Praze. Je autorem vlastních textů a hudby. Tvoří texty a hudbu také pro další interprety (např. texty na CD Ilony Csákové). V letech 1992-1997 působí ve slavné kapele Kurtizány z 25. avenue, kde se autorsky podílí na tvorbě repertoáru kapely a nahrává s ní několik alb. Je producentem a aranžérem svých vlastních nahrávek a zabývá se i produkcí nahrávek jiných autorů. Spolupracoval s divadly (Klicperovo divadlo v Hradci Králové nebo pražská divadla Rubín, Labyrint). Zabývá se také tvorbou hudby a textů reklamních spotů (Nivea, Creme Scholler - Manhattan Ice-Dream a další).

 

Po roce 1997 Jiří Bílý opouští kapelu Kurtizány z 25. avenue, vydává se na sólovou dráhu a v jeho tvorbě a vyjádření dochází k zásadnímu obratu.

 

V roce 2000 vydává u firmy Sony Music Bonton debutové autorské album "Neptej se". Ke stejnojmenné písni z tohoto alba natáčí i videoklip. Dále následovalo koncertování po ČR s Bandem, společný program se Zdeňkem Vřešťálem a později v triu Z. Vřešťál - J. Bílý - O. Petr. V roce 2003 Jiří Bílý a jeho Band realizovali společný program s Oskarem Petrem. Jedním z vrcholů této spolupráce bylo vystoupení před koncertem americké písničkářky Suzanne Vega v Kongresovém paláci v Praze 19. 6. 2003. V letech 2003-2005 Jiří Bílý skládá hudbu a texty na nové CD "Na tělech ryb", jež vyšlo 19. dubna 2007 u vydavatelství Indies Happy Trails Records. V prosinci 2009 vydal CD pro děti „Projdeme se po ZOO“, ve spolupráci s pražskou ZOO. Kromě samostatných koncertů a programů děti započal rovněž v r. 2006 úspěšnou sérii Vánočních benefičních koncertů v Litomyšli, jejichž výtěžek je věnován tamním charitativním zařízením a institucím. 26. 6. 2014 vychází nové CD zhudebněné poezie ANTONÍNA SOVY s názvem "AŽ BUDE PO BOJI". Jiří Bílý na něm hudebně zpracoval 13 básní. Šlo o další hudební výzvu, kterou rád přijal.

 

Na spolupráci s Vámi se těší Jiří Bílý

 

"Záleží jenom na tom,
jak je v nás.

Nikde jinde."
(R. Havel)