Jiří Bílý

Muzikant, textař, aranžér, producent, scénárista žije a působí v Praze. Absolvoval pražskou KONZERVATOŘ JAROSLAVA JEŽKA– obory textař-scénárista u ZDEŇKA BOROVCE a obligátně zpěv u prof. PAŘÍZKOVÉ.

Je autorem vlastních textů a hudby. Tvoří texty a hudbu také pro další interprety, např.texty na CD ILONY CSÁKOVÉ, Honzy Křížka a dalších.

Od roku 1992 působí jako baskytarista ve známé kapele KURTIZÁNY Z 25.AVENUE, kde se autorsky podílí na tvorbě repertoáru skupiny a se kterou nahrává několik alb.

Zabývá se také tvorbou hudby a textů reklamních spotů (Nivea - creme, Scholler - Manhattan Ice-Dream, ...).

Po odchodu z KURTIZÁN Z 25.AVENUE, se Jiří Bílý vydává se na sólovou dráhu. V jeho tvorbě a vyjádření dochází k zásadnímu obratu.

V roce 2000 vydává u firmy SONY MUSIC BONTON debutové autorské album "NEPTEJ SE". Ke stejnojmenné písni z tohoto alba natáčí i videoklip. Dále následuje koncertování po ČR s vlastní kapelou. V této době také vzniká společný písničkářský program se ZDEŇKEM VŘEŠŤÁLEM a později v triu ZDENĚK VŘEŠŤÁL (ex-Nerez) - JIŘÍ BÍLÝ - OSKAR PETR (ex-Marsyas).
V roce 2003 Jiří Bílý propůjčuje kapelu OSKARU PETROVI (autor hitů kapely LUCIE "Medvídek", "Chci zas v tobě spát"...) a realizují společný koncertní program. Jedním z vrcholů této spolupráce bylo vystoupení před koncertem americké písničkářky SUZANNE VEGA v Kongresovém paláci v Praze 19. 6. 2003.

V letech 2003-2005 JIŘÍ BÍLÝ skládá hudbu a texty na nové CD "NA TĚLECH RYB". Vyšlo 19. dubna 2007 u vydavatelství INDIES HAPPY TRAILS RECORDS.

5.11.2009 vydává další CD, tentokrát s písničkami pro děti s názvem "PROJDEME SE PO ZOO".  Kromě programů pro děti a samostatných koncertů začal v r. 2006 úzce spolupracovat se Speciální školou, Charitou a Domem naděje v Litomyšli. A to formou benefičních koncertů. Jejich výtěžek je věnován právě výše zmíněným institucím.

Od léta 2013 JIŘÍ BÍLÝ pracuje na zhudebňování poezie ANTONÍNA SOVY. Materiál aranžuje a natáčí s kytaristou MICHALEM ROHRICHEM (skupina Marie Rottrové, Semtex a další). CD vychází 26.6.2014 ke 150. výročí narození básníka a nese název "Až bude po boji". Je to další hudební výzva, kterou hudebník s radostí přijal.

"Záleží jenom na tom,
jak je v nás.

Nikde jinde."
(R. Havel)